CUPRA Raval 2026: 226 к.с., до 446 км пробег и 441 литра багажник в 4,05 метра

Дата на публикуване: 28.08.2026 / Коментари: 0
Автор: Лилия Цолева 5 мин четене

CUPRA Raval 2026 atara.bg review

Новият градски електромобил на CUPRA предлага три версии, до 226 к.с., 52 kWh батерия и бързо DC зареждане за около 24 минути.

9.0Обща оценка
9.3Градска употреба
9.1Практичност
9.0Динамика

CUPRA Raval 2026 влиза в един от най-интересните сегменти на европейския електрически пазар - компактните автомобили, които трябва да бъдат достатъчно малки за града, но достатъчно способни, за да не останат ограничени само до него.

Моделът е дълъг едва 4046 мм, но предлага пет места и багажник от 441 литра. Това е силна комбинация за автомобил с размери, близки до традиционен градски хечбек. В зависимост от версията мощността е 133, 211 или 226 к.с., а максималният официален пробег достига 446 км WLTP.

Raval е и моделът, чрез който CUPRA се опитва да пренесе по-спортния си характер в по-достъпен и компактен електрически формат. Това личи най-силно при версията VZ с 226 к.с., DCC, спортни седалки и 19-инчови колела.

КаросерияКомпактен електрически хечбек
Места5
Мощност133-226 к.с.
Батерии38 / 52 kWh според версията
ПробегДо 446 км WLTP
Багажник441 литра

Само 4,05 метра, но с 441 литра багажник

Cupra Raval 2026

CUPRA Raval е дълъг 4046 мм, широк 1784 мм и висок 1514 мм. Междуосието е 2599 мм. Това го поставя в много удобна зона за европейските градове - достатъчно компактен за тесни улици и паркоместа, но без типичната жертва в практичността.

Багажникът от 441 литра е особено впечатляващ за външните размери. На практика Raval предлага повече товарен обем от много по-големи хечбеци и някои компактни кросоувъри.

Петте места означават, че автомобилът може спокойно да бъде основен модел за двойка или малко семейство, а не просто втори електромобил за града.

Размери CUPRA Raval Практически извод
Дължина 4046 мм Отличен размер за градска употреба
Широчина 1784 мм Лесен за тесни улици и паркинги
Височина 1514 мм Добър баланс между нисък профил и пространство
Междуосие 2599 мм Добро използване на електрическата платформа
Багажник 441 л Силен резултат за автомобил около 4 метра
Места 5 Подходящ и за основен автомобил
Raval е малък само по външни размери

При 4,05 метра дължина CUPRA успява да предложи пет места, 441 литра багажник и версии с над 200 к.с. Това го прави много по-универсален от типичен градски електромобил.

Raval Plus: 133 к.с. и до 328 км

Началната версия Plus използва батерия около 38 kWh и електромотор със 99 kW, или 133 к.с. Максималният въртящ момент е 264 Nm.

Официалният пробег е между 305 и 328 км WLTP, а ускорението от 0 до 100 км/ч отнема 9,5 секунди. Максималната скорост е 160 км/ч.

DC зареждането от 10 до 80% е заявено за около 23 минути при мощност до приблизително 88 kW. Това е версията, която има най-много логика за човек с преобладаващо градска употреба и собствено място за зареждане.

Raval Endurance: 211 к.с. и най-дълъг пробег

Endurance е вероятно най-балансираната версия в гамата. Тя използва батерия с около 51,5 kWh използваем капацитет и 55 kWh общ капацитет, мощност 155 kW или 211 к.с. и 290 Nm.

Ускорението от 0 до 100 км/ч е 7,1 секунди, максималната скорост е 160 км/ч, а WLTP пробегът достига 446 км. Именно Endurance предлага най-дългата официална автономност в актуалната гама.

При 105 kW DC мощност зареждането от 10 до 80% е заявено за около 24 минути. AC зареждането при 11 kW отнема приблизително 5 часа и 30 минути.

Raval VZ: 226 к.с. и 0-100 за 6,8 секунди

VZ е версията, която най-силно следва философията на CUPRA. Електромоторът развива 166 kW, или 226 к.с., и 290 Nm.

Ускорението до 100 км/ч е 6,8 секунди, а максималната скорост е увеличена до 175 км/ч. Официалният WLTP пробег е до 440 км.

VZ получава DCC динамично управление на шасито, 19-инчови колела, Dinamica bucket седалки и Matrix LED фарове. Предлага се и спортен диференциал e-VAQ като част от по-динамично ориентираното оборудване.

Версия Батерия Мощност Пробег WLTP 0-100 км/ч
Raval Plus около 38 kWh 133 к.с. До 328 км 9,5 сек.
Raval Endurance 52 kWh 211 к.с. До 446 км 7,1 сек.
Raval VZ 52 kWh 226 к.с. До 440 км 6,8 сек.
Atara извод: Endurance изглежда като най-силната универсална конфигурация - 211 к.с., до 446 км пробег и същото бързо зареждане като VZ. VZ има смисъл за водача, който поставя динамиката и по-спортното шаси над максималната автономност.

105 kW не звучи рекордно, но 24 минути са по-важни

Максималната DC мощност от 105 kW може да изглежда ниска на фона на по-големите електромобили с 150, 200 или повече kW. Батерията на Raval обаче е сравнително малка и затова абсолютната пикова мощност не разказва цялата история.

При 52 kWh версията CUPRA заявява около 24 минути за зареждане от 10 до 80%. Това е напълно приемливо време за кратка почивка при дълъг маршрут.

По-важният въпрос за ежедневния собственик ще бъде домашното зареждане. При 11 kW wallbox Endurance и VZ могат да бъдат заредени за около 5 часа и половина, което означава, че една нощ е повече от достатъчна.

13,6 kWh/100 км показват потенциал за добра ефективност

При Endurance официалният комбиниран разход започва от 13,6 kWh/100 км и достига около 14,8 kWh/100 км според конфигурацията. При VZ диапазонът е приблизително 13,6-16,2 kWh/100 км.

Това са добри стойности за автомобил с над 200 к.с. В градска среда ниските скорости и рекуперацията могат да помогнат за още по-добра ефективност.

При магистрала картината ще бъде различна. Както при всеки електромобил, високата постоянна скорост увеличава консумацията и реалният пробег ще бъде по-нисък от официалните WLTP 440-446 км.

Шаси, което не трябва да се усеща като обикновен градски EV

52 kWh версиите използват независимо предно окачване McPherson и полунезависим заден мост. При оборудване с DCC амортисьорите могат да променят характеристиките си според режима на движение.

VZ добавя прогресивно кормилно управление, DCC Sport и e-VAQ. Това е важна разлика, защото CUPRA не иска Raval просто да бъде практичен електрически хечбек, а автомобил с по-изразено поведение зад волана.

Предните спирачки при по-мощните версии са вентилирани дискове 306 × 26 мм, а отзад има дискове 300 × 12 мм.

Интериор с 12,9-инчов дисплей

Cupra Raval 2026 Interior

Endurance и VZ използват 12,9-инчова централна мултимедийна система. Интериорът следва типичния CUPRA дизайн с насочена към водача архитектура и силен визуален акцент върху амбиентното осветление.

Smartlight Next Gen комбинира LED осветление с визуални сигнали за различни функции на автомобила, а наличната Sennheiser аудио система предлага 475 W мощност.

VZ добавя Dinamica bucket седалки, докато Plus и Endurance използват Pulse Sport седалки. Панорамен покрив и дигитален ключ за смартфон също са сред наличните технологии.

441 литра могат да бъдат решаващият аргумент

Много компактни електромобили страдат от ограничен багажник, но при Raval официалният обем е 441 литра независимо от основната версия.

Това е силен резултат не само за електромобил, а и за автомобил с дължина малко над четири метра. За ежедневен семеен автомобил това може да се окаже по-важно от още 20 или 30 км официален пробег.

Raval може да бъде компактен отвън, но цифрата за багажника показва колко ефективно е използвана архитектурата.

Град 4,05 метра дължина и електрическо задвижване го правят естествен автомобил за София и другите големи градове.
Магистрала Endurance и VZ имат достатъчно мощност и пробег за редовни междуградски маршрути.
Семейство Пет места и 441 литра багажник дават значително повече практичност, отколкото размерите предполагат.

Как ще се чувства по българските пътища?

Компактните размери са сериозно предимство в България. Raval няма широчината и масата на голям електрически SUV и би трябвало да се чувства значително по-естествено по тесни градски улици.

18-инчовите колела на Plus и Endurance вероятно ще бъдат по-разумният избор за лош асфалт. 19-инчовите при VZ изглеждат по-добре, но по-ниският профил обичайно означава по-силно усещане на остри неравности.

Масата на 52 kWh версиите е около 1610 кг - осезаемо повече от бензинов градски хечбек, но сравнително умерено за електромобил.

CUPRA Raval срещу Renault 5 E-Tech

Renault 5 е един от най-очевидните конкуренти. Той също използва ретро-модерна стилистика, компактен формат и електрическа платформа, но поставя повече акцент върху дизайн и носталгия.

Версията с 52 kWh предлага до около 410 км WLTP и 150 к.с., което означава, че Raval Endurance е по-мощен и предлага малко повече официален пробег.

Renault 5 обаче има много силен собствен характер и може да бъде по-привлекателен за купувач, който поставя стила над динамиката.

CUPRA Raval срещу Peugeot E-208

Peugeot E-208 остава един от най-познатите електрически хечбеци в класа. Актуалната версия със 156 к.с. и 54 kWh батерия предлага официален пробег над 400 км.

Raval Endurance е значително по-мощен със своите 211 к.с., а VZ достига 226 к.с. CUPRA предлага и по-голям заявен багажник.

Peugeot обаче има по-зряло пазарно присъствие и добре позната дилърска мрежа, което може да бъде важен аргумент при дългосрочна собственост.

CUPRA Raval срещу Opel Corsa Electric

Corsa Electric е по-консервативната алтернатива - познат хечбек, електрическо задвижване и мощност до 156 к.с.

Raval е по-емоционалният продукт и предлага по-висока максимална мощност, по-голям багажник и ясно изразена VZ версия.

За човек, който иска електромобил без демонстративен дизайн, Opel остава логичен. CUPRA е за купувач, който търси повече характер.

Renault 5 E-Tech Компактен електрически хечбек с до около 410 км пробег и силно ретро излъчване. Renault печели с носталгичен дизайн, Raval с мощност и практичност.
Peugeot E-208 До 156 к.с., над 400 км WLTP и утвърдена европейска позиция. Peugeot е по-конвенционален, Raval е по-спортно ориентиран.
Opel Corsa Electric До 156 к.с. в познат и лесен за използване хечбек формат. Corsa е рационалният избор, Raval предлага повече характер и мощност.
Atara извод: Raval не печели само с максималните 226 к.с. Най-силната му комбинация е малкият външен размер, 441-литровият багажник и пробегът до 446 км - характеристики, които го правят реалистичен основен автомобил.

Асистенти и технологии за ежедневието

CUPRA предлага Travel Assist 3.0, Predictive Adaptive Cruise Control, Front Traffic Alert и Emergency Assist. Matrix LED фаровете са част от по-високите конфигурации.

Drive Pack може да добави Remote Park Assist и Top View Camera, а Mobile Digital Key позволява отключване и стартиране чрез смартфон.

Raval може да тегли до 1200 кг според официалната продуктова информация - необичайно полезна характеристика за толкова компактен електромобил.

За кого е CUPRA Raval?

Raval има много силна логика за човек, който търси първи електромобил и не иска да преминава към голям SUV.

Plus е подходящ за преобладаващо градска употреба. Endurance е по-добрият избор за единствен автомобил в домакинството благодарение на 446 км пробег. VZ е насочен към водача, който иска повече динамика и по-спортно шаси.

441-литровият багажник прави модела интересен и за малко семейство, което иначе би разглеждало по-голям автомобил.

За кого не е?

Ако редовно се пътуват много дълги магистрални дистанции, по-голям електромобил с батерия 70-80 kWh и по-висока пикова DC мощност може да бъде по-подходящ.

VZ също не е истински performance автомобил в традиционния смисъл. 6,8 секунди до 100 км/ч са бързи, но не екстремни спрямо по-мощните електромобили.

И накрая, реалният пробег през зимата и при магистрална скорост ще бъде осезаемо по-нисък от официалните WLTP стойности, както при всеки електромобил.

Съвет от Atara

Ако изборът е между Endurance и VZ, започнете с Endurance. Разликата от 15 к.с. не е голяма, а Endurance предлага най-дълъг официален пробег. VZ си струва най-вече ако DCC, e-VAQ, 19-инчовите колела и по-спортното поведение са реален приоритет.

Силни и слаби страни

Плюсове

  • Компактна дължина от 4046 мм
  • 441 литра багажник
  • Пет места
  • До 446 км WLTP пробег
  • До 226 к.с.
  • 0-100 км/ч за 6,8 сек. при VZ
  • 10-80% DC зареждане за около 24 минути
  • 11 kW AC зареждане
  • Наличен DCC
  • Наличен e-VAQ
  • 12,9-инчов дисплей
  • Matrix LED при по-високи версии
  • Дигитален ключ
  • До 1200 кг теглене

Минуси

  • 105 kW DC не е сред най-високите мощности в сегмента
  • VZ губи малко пробег спрямо Endurance
  • 19-инчовите колела могат да намалят комфорта
  • Малката батерия на Plus ограничава дългите маршрути
  • Реалният магистрален пробег ще бъде по-нисък от WLTP
  • Няма AWD версия

Финална оценка на Atara

CUPRA Raval 2026 показва колко бързо се променя идеята за малък електромобил. Доскоро автомобил с дължина около четири метра означаваше малка батерия, ограничен пробег и сравнително ниска мощност. Raval предлага до 446 км WLTP, 211 к.с. при Endurance и 226 к.с. при VZ.

Най-впечатляващата цифра обаче може да се окаже 441 литра. Това е багажник, който позволява моделът да бъде разглеждан като реален основен автомобил, а не само като градска играчка.

Plus е рационалната градска версия, Endurance е най-балансираният вариант, а VZ добавя типичния за CUPRA спортен акцент с DCC, e-VAQ и по-агресивна настройка.

Renault 5 има повече ретро чар, Peugeot E-208 е по-утвърден, а Opel Corsa Electric е по-консервативен. Raval се позиционира между тях като най-емоционалната и една от най-мощните компактни електрически алтернативи.

Ако серийните автомобили запазят ефективността и поведението, които официалните данни обещават, Raval може да се окаже един от най-завършените малки електромобили на европейския пазар.

Най-балансирана версия Endurance / 211 к.с. / до 446 км
Най-динамична версия VZ / 226 к.с. / 6,8 сек.
Най-силен аргумент 441 л багажник при 4,05 м дължина
Основен компромис Умерена пикова DC мощност

Търсите CUPRA?

В Atara.bg можете да сравните електрически автомобили, характеристики и предложения на автомобилния пазар.

Разгледай автомобили в Atara.bg

Информацията е подготвена на база актуалната официална продуктова страница и каталога на CUPRA Raval 2026, проверени към 28.08.2026 г. Официалната гама включва Plus с до 328 км пробег и 133 к.с., Endurance с до 446 км и 211 к.с., както и VZ с до 440 км и 226 к.с. За 52 kWh версиите CUPRA посочва 10-80% DC зареждане за около 24 минути при до 105 kW. Конкретните версии и оборудване могат да се различават според пазара.

Cupra Formentor VZ E 245HP PLUG-IN HYBRID CARPLAY DISTRONIC
cupra-formentor - 0
cupra-formentor - 1
cupra-formentor - 2
cupra-formentor - 3
cupra-formentor - 4
cupra-formentor - 5
2021 г.

Cupra Formentor VZ E 245HP PLUG-IN HYBRID CARPLAY DISTRONIC

Виж още ... +
20 990€
  • Пробег: 102 818 км
  • Тип Двигател: Plug-in - бензин
  • Мощност: 245 к.с.
  • Евро стандарт: EURO 6
    102 818 кмPlug-in - бензин245 к.с.
Позвъни
Запитване
Вземи на вноскиФинансиране
Cupra Formentor VZ E 245HP PLUG-IN HYBRID CARPLAY DISTRONIC
cupra-formentor - 0
cupra-formentor - 1
cupra-formentor - 2
cupra-formentor - 3
cupra-formentor - 4
cupra-formentor - 5
2021 г.

Cupra Formentor VZ E 245HP PLUG-IN HYBRID CARPLAY DISTRONIC

Виж още ... +
20 990€
  • Пробег: 102 818 км
  • Тип Двигател: Plug-in - бензин
  • Мощност: 245 к.с.
  • Евро стандарт: EURO 6
    102 818 кмPlug-in - бензин245 к.с.
Позвъни
Запитване
Вземи на вноскиФинансиране
Cupra Formentor СИН МАТ VZ ПАКЕТ 150 к.с. БЕНЗИН
cupra-formentor - 0
cupra-formentor - 1
cupra-formentor - 2
cupra-formentor - 3
cupra-formentor - 4
cupra-formentor - 5
2022 г.

Cupra Formentor СИН МАТ VZ ПАКЕТ 150 к.с. БЕНЗИН

Виж още ... +
21 990€
  • Пробег: 153 821 км
  • Тип Двигател: Бензинов
  • Мощност: 150 к.с.
  • Евро стандарт: EURO 6
    153 821 кмБензинов150 к.с.
Позвъни
Запитване
Вземи на вноскиФинансиране
Cupra Terramar Tribe Edition Зелен Мат Гаранция 5г./150000км. 4x4
cupra-terramar - 0
cupra-terramar - 1
cupra-terramar - 2
cupra-terramar - 3
cupra-terramar - 4
cupra-terramar - 5

Cupra Terramar Tribe Edition Зелен Мат Гаранция 5г./150000км. 4x4

Виж още ... +
45 990€
  • Пробег: 0 км
  • Тип Двигател: Бензинов
  • Мощност: 204 к.с.
  • Евро стандарт: EURO 6
    0 кмБензинов204 к.с.
Позвъни
Запитване
Вземи на вноскиФинансиране
Cupra Tavascan VZ AWD 77kWh MATRIX 360* DISTR HUD PANO W/P K-L
cupra-tavascan - 0
cupra-tavascan - 1
cupra-tavascan - 2
cupra-tavascan - 3
cupra-tavascan - 4
cupra-tavascan - 5
2024 г.

Cupra Tavascan VZ AWD 77kWh MATRIX 360* DISTR HUD PANO W/P K-L

Виж още ... +
39 950€
  • Пробег: 14 999 км
  • Тип Двигател: Електр.
  • Мощност: 340 к.с.
  • Евро стандарт: EURO 6
    14 999 кмЕлектр.340 к.с.
Позвъни
Запитване
Вземи на вноскиФинансиране
Cupra Formentor 1.4 e-HYBRID VZ
cupra-formentor - 0
cupra-formentor - 1
cupra-formentor - 2
cupra-formentor - 3
cupra-formentor - 4
cupra-formentor - 5
2021 г.

Cupra Formentor 1.4 e-HYBRID VZ

Виж още ... +
28 130€
  • Пробег: 64 000 км
  • Тип Двигател: Бензинов
  • Мощност: 245 к.с.
  • Евро стандарт: EURO 6
    64 000 кмБензинов245 к.с.
Позвъни
Запитване
Вземи на вноскиФинансиране
Cupra Formentor 1.5tsi 150к.с
cupra-formentor - 0
cupra-formentor - 1
cupra-formentor - 2
cupra-formentor - 3
cupra-formentor - 4
cupra-formentor - 5
2021 г.

Cupra Formentor 1.5tsi 150к.с

Виж още ... +
8 500€
  • Пробег: 73 000 км
  • Тип Двигател: Бензинов
  • Мощност: 150 к.с.
  • Евро стандарт: EURO 6
    73 000 кмБензинов150 к.с.
Позвъни
Запитване
Вземи на вноскиФинансиране
Cupra Born KeylessGo* КАМЕРА* ACC
cupra-born - 0
cupra-born - 1
cupra-born - 2
cupra-born - 3
cupra-born - 4
cupra-born - 5
2022 г.

Cupra Born KeylessGo* КАМЕРА* ACC

Виж още ... +
21 940€
  • Пробег: 174 000 км
  • Тип Двигател: Електр.
  • Мощност: 204 к.с.
    174 000 кмЕлектр.204 к.с.
Позвъни
Запитване
Вземи на вноскиФинансиране
Cupra Born
cupra-born - 0
cupra-born - 1
cupra-born - 2
cupra-born - 3
cupra-born - 4
cupra-born - 5
2023 г.

Cupra Born

Виж още ... +
26 080€
  • Пробег: 36 000 км
  • Тип Двигател: Електр.
  • Мощност: 204 к.с.
  • Евро стандарт: EURO 6
    36 000 кмЕлектр.204 к.с.
Позвъни
Запитване
Вземи на вноскиФинансиране
Cupra Tavascan VZ ADRENALINE 4DRIVE 340HP
cupra-tavascan - 0
cupra-tavascan - 1
cupra-tavascan - 2
cupra-tavascan - 3
cupra-tavascan - 4
cupra-tavascan - 5
2025 г.

Cupra Tavascan VZ ADRENALINE 4DRIVE 340HP

Виж още ... +
56 250€
  • Пробег: 4 500 км
  • Тип Двигател: Електр.
  • Мощност: 340 к.с.
  • Евро стандарт: EURO 6
    4 500 кмЕлектр.340 к.с.
Позвъни
Запитване
Вземи на вноскиФинансиране

Оценки

Надеждност
(0/5)
Стойност
(0/5)
Интериор и практичност
(0/5)
Динамика и мощност
(0/5)
Комфорт
(0/5)
Външен дизайн
(0/5)
Ако желаете да дадете оценка, моля влезте в профила си.

Коментари(0)

Влез в профила си, за да добавяш коментари.
Няма добавени коментари.
Моля изчакайте, вашата обява се публикува...